İnternet Sitesi açma

8 Haziran 2020 Tarafından

Çoğu internet kullanıcısının aklında tek soru ‘ İnternet Sitesi Açma İşlemi Nasıl Oluyor ? ‘ Çoğu kişi internet sitelerinde gezinti sağlarken kendi internet sitelerinin olmasını hayal ediyor. Herkes internet site açma işlemini zor bir hizmet olarak görmekte. Aslında bu işlem çok kolay bir işlem diyebiliriz. Önemli olan bazı kavramları bilmeniz internet sitenizi açmanıza yetecektir.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır ?

Öncelikle aklınızda ki projeyi veya fikri detaylı bir şekilde raporlamanız gerekmektedir. Gerekli rakip analizini, sektör analizini iyi yapmanız gerekmektedir. İnternet sitenizi açmanız için çok fazla vakit harcamanıza gerek yoktur. Ortalama 45 dakika – 1 saat arasında bir siteye sahip olabilirsiniz. İnternet sitesi açmak için önemli ve gerekli üç unsur bulunmaktadır.

 1. Alan Adı ( Domain )
 2. Hosting ( Barındırma Hizmeti )
 3. Script ( Tema )

Alan Adı ( Domain ) Nedir ?

Aklınızda ki işin ve ya projenin internet ortamında ki online adıdır diyebiliriz. Seçtiğiniz alan adı ile ziyaretçileriniz size ulaşacaktır. Alan adını seçerken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Akılda kalıcı, dikkat çekici ve çalışma yapacağınız hizmete göre isim belirlemeniz çok önemlidir.

Alan Adı Uzantısı Nedir ?

Alan adınızın uzantısı popülerlik konusunda çok önemlidir. Popüler uzantılar: .com, .net, .org, .biz, .xyz, .com.tr gibi uzantılar akılda kalıcı ve çoğu internet sitesinin kullandığı alan adı uzantılarıdır.

Hosting ( Barındırma Hizmeti ) Nedir ?

Alan adınızı satın aldıktan sonra alan adınızı almış veya kiralamış olduğunuz hostinglere yöneltmeniz gerekmektedir. Hosting çok önemlidir. Sitenizin bütün verilerini, bilgilerini barındırmaya yarayan bir hizmettir. Türkçe karşılığı olarak site barındırma hizmeti de denmektedir. Bu hizmeti isterseniz aylık, yıllık kiralayabilirsiniz veya direk satın alarak kendinize ait bir sunucu elde edebilirsiniz.

Hosting Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hosting hizmeti çok önemlidir. Herhangi bir kesintide ve sorunda siteniz zarar görebilir. Sitenizin bütün bilgileri ve verileri hosting sisteminde saklandığı için olumsuz bir durumda sitenizin verileri ve bilgileri çalınabilir. Bunun önüne geçmek için uzun yıllardır sorunsuz şekilde çalışan firmalara yönelerek o firmalardan hizmet almanız önerilir.

Script ( Tema ) Nedir ?

İnternet sitenizi açmak için bir görünüşe yani temaya ihtiyacınız vardır. Temanızı tamamen özgün bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Çünkü özgün olmayan temalar hatalı olabiliyor. Ve arama motorları tarafından fazla sevilmiyor diyebiliriz. Yeni çağa uygun bir tasarım kullanmalısınız. Son teknoloji ile script kodlamasını yapmanız arama motorları tarafından olumlu karşılanacaktır. Tamamen ziyaretçi odaklı temalar hazılarmanız gerekmektedir. Ziyaretçiler tarafından ilk izlenim çok önemlidir. Olumlu geri dönüşler sayesinde sitenizde geçirilen aktiflik artacaktır.

İnternet Sitenizi Aktif Hale Getirdikten Sonra Neler Yapılmalı ?

İnternet sitenizi kurduktan sonra işiniz bitmiş sayılmıyor.

 • Gerekli altyapınız hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor.
 • Sitenizi arama motorlarının kaydını yapmanız gerekiyor.
 • İstatiskilerinizi görmek için search consele aktif etmeniz gerekiyor.
 • Gerekli SEO çalışmalarını yapmanız gerekiyor.
 • Site hızlandırma çalışmaları ve görsel optimizasyon çalışmaları yapmanız gerekiyor.
 • Sitenizi yeni algoritmalara göre güncellemeniz gerekebilir.
 • Sitenizin içeriklerini hep güncel tutmanız gerekiyor.
 • Sitenize aktif olarak içerik eklemesi sağlamanız gerekmektedir.
 • Arama motorlarında üst sıralara çıkmak istiyorsanız belirlediğiniz anahtar kelimeler ile ilgili çalışmalar yapmalısınız.
 • Ziyaretçi sayınızı arttırmak amacıyla backlink çalışmaları yapmanız gerekmektedir.

İnternet Sitesi Açmak İçin Ne Kadar Ücret Ödemeliyim ?

İnternet sitesi kurmak için belli başlı ücretler ödemeniz gerekmektedir. Ama bu gözünüzü korkutmasın. Ödeyeceğiniz ücretler yüksek meblalar değildir.

Sitenizin Alan Adı Ücreti: Alan adları yıllık olarak ücretlendirilmektedir. Ortalama 50 TL gibi bir ücrete alan adı sahibi olabilirsiniz.

Hosting Hizmeti: Hosting hizmetinin fiyatlarında değişiklik gösterebilir. Başlangıç seviyesi bir hosting hizmetini yıllık 150 TL gibi bir ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz. Ama kiralamak yerine kendinize özel sunucu satın alabilirsiniz. Tabi bu işlem kirala işlemine göre daha fazla maliyet gerektirir.

Tema ( Script ): Sitenize özel tema tasarlatmak isterseniz fiyatlarda değişiklik gösterebilir. İnternette bir çok ücretsiz tema ile karşılaşabilirsiniz ama biz bunları kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ortalama başlangıç için 250 TL den başlayan fiyatlarla kendinize özel tema hazırlatabilirsiniz.